Anne Sütü ve Yararları
Gebeliğin etkisiyle meme dokusunda çeşitli değişiklikler oluşur.Yüksek düzeydeki östrojen, progesteron, prolaktin, plasental hormonların etkisiyle memeler büyür.Meme ucu yapısında pek çok sinir ucu bulunduğu için çok hassas olup, süt akışına yardım eden refleksler açısından çok önemlidir.Bu refleksler “süt yapımı” ve “süt inme” refleksleridir. Bebeğin emmesiyle birlikte sinir uçları uyarılarak, prolaktin ve oksitosin hormonları bu refleksleri harekete geçirir. Zamanında doğan bebeğin memeyi bulup rahatça emebilmesini sağlayan “arama”,   ”emme”  ve “yutma” refleksi vardır. Arama refleksi bebeğin ağzını iyice açarak meme başını arayıp bulmasını ve yeterli miktarda meme dokusunu ağzına almasını sağlar. Emme refleksi de damağa herhangi bir şeyin dokunmasıyla başlar. Dil ve çene hareketleriyle sağılan sütün boğaza itilmesi ise yutma refleksini başlatır. İngiliz bilim adamlarının yaptığı araştırmalar, bebekler anne sütüyle ne kadar çok beslenirse ilerleyen yaşlarda kalp sağlıklarının o kadar iyi olacağını ortaya koydu.

İLK 15 HAFTA ÇOK ÖNEMLİ 

Doğumdan sonraki ilk bir senede, özellikle de ilk 15 haftada bebeğin beslenme şekli onun tüm yaşamını da etkiliyor. Ancak annelerin yüzde 90'ı bebeklerini daha 15 haftalık olmadan anne sütünden kesip katı yiyeceklerle beslemeye başlıyor..

Yine aynı araştırma, biberonla beslenmenin, bebeklerin ileriki yaşlarda kolesterol seviyelerinin yüksek olmasına neden olduğunu, bunun da kalp rahatsızlığı ve diabete yol açtığını ortaya koydu. Anne sütünü uzun süre alan bebeklerin kan akışlarının da daha düzenli olduğu ve sağlık problemleriyle daha az karşılaştıkları görüldü.

ANNE SÜTÜ: 

Emzirmenin başladığı ilk günlerde, göğüsten “kolostrum” denilen sarımsı bir sıvı akar. Bağışıklık sağlayan maddeler bakımından çok zengin olan bu sıvı, bebeğinizi çeşitli bulaşıcı hastalıklardan korur. İlk 6 aylık dönemde bebeğiniz anne sütünden başka hiçbir gıdaya ihtiyaç duymaz. Emzirme, aynı zamanda yakın temas nedeniyle siz ve bebeğiniz arsındaki o özel bağın korunmasına yardımcı olur. İlk 48 saat içinde sık emzirmek sütün yeterliliği açısından önem taşır. Çünkü süt siz emzirdikçe artarak gelmeye devam eder. 

NEDEN ANNE SÜTÜ?

· Anne sütü içerdiği bağışıklık sistemi elemanları ve prebiyotik özellikli lifler sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlardan korur. 
· Bebeğiniz için en iyi en besleyici,en temiz ve en ekonomik besindir.
· Anne sütü ile beslenen çocuklarda şeker hastalığı, alerji, kanser, iltihaplı bağırsak hastalıkları daha az görülmektedir. 
· Anne sütündeki yağ asitleri sayesinde anne sütü ile beslenmiş olan çocukların sinir sistemi gelişimlerinin daha iyi ve zeka düzeylerinin daha yüksek olduğu gözlenmiştir. 
· Anne sütü IgA, IgG ve IgM içerediğinden enfeksiyona karşı antikor içerir, bebeği korur.
· Anne sütü temiz ve bakterisizdir. Tazedir, ekonomiktir, her zaman uygun ısıdadır. 
· Anne sütünde demiri bağlayan laktoferin vardır ve Fe (demir) eksikliği anemisini önler.
· Anne sütündeki lipaz yağların sindiriminde etkilidir. Midenin daha çabuk boşalmasını sağlar.
· Doğum sonrası kanamanın azalmasını ve durmasını sağlar.
· Anne ve bebek için ruhsal doyum sağlar.
· Kabızlık yapay beslenmeye oranla çok nadir görülür. Küçük moleküllü proteinlerden zengin olduğundan sindirilmesi kolaydır.
· Anne sütünün tuz miktarının az olması ilk aylarda böbreklerin yükünü azaltır.
· Anne sütü linoleik asitten zengindir, büyüme ve gelişmeyi etkiler. Beyin gelişmesi için önemlidir.Deri bütünlüğünü sağlar.
· Anne sütü bebeğin gelişiminde ayrı bir önemi olan esansiyal yağ asitlerinden ve doymamış yağ asitlerinden zengindir.
· Anne sütü yaşamın ilk 6 ayında bebeğin su dahil gereksinimi olan tüm besinleri içerir.
· İlk 1yıl anne sütü yetersizliğinde bebeğe kesinlikle inek sütü (sokak sütleri, pastörize sütler, UHT-dayanıklı sütler)  verilmemelidir.
· Anne sütü laktozdan zengindir.  Laktoz bağırsaktan Ca emilimini kolaylaştırır. 
· Beslenmesi yeterli ve dengeli olan annenin sütünde yağda eriyen vitaminler yeterlidir (A,D,E,K vit.)

İNEK SÜTÜ!


1 yaşına kadar bebeklere inek sütü verilmesi uluslararası sağlık otoriteleri tarafından önerilmemektedir. Fabrikada el değmeden kutulanmış olması,inek sütünün bebekler için sakıncalarını gidermez,mineral ve vitamin eksikliğini çözmez.Hatta inek sütüyle muhallebi ve yoğurt yapmak, kahvaltı karışımına eklemek,içine bisküvi ezip vermek de bebeğiniz için uygun değildir. Bebeğinizin ek gıdaya başladıktan sonra da anne sütü veya demir ile zenginleştirilmiş bebek mamaları ana beslenme kaynağı olarak devam etmelidir.

İNEK SÜTÜNÜN SAKINCALARI!

Besin değerleri, vitamin ve mineralleri yetersizdir. Yetersiz beslenmeye bağlı gelişim geriliği riskini artırır.Kabızlığa neden olabilir.Kemik gelişiminde yetersizliklere neden olabilir.Anne sütü bebek beslenmesinde öncelikli yer alması gereken besindir.Anne sütü verilmiyorsa, tüm bu gerçekleri göz önüne alarak en az 1 yıl sonuna kadar inek sütü vermemelisiniz.Anne sütünün olmadığı durumlarda bebeğin ihtiyaç duyduğu tüm vitamin ve minerallerle besleyiciliği artırılmış formül mamalar tercih edilmelidir.ilk bir yıl boyunca bebeğiniz için hazırlayacağınız ek besinlerde inek sütü yerine bebek için hazırlanmış olan devam mamalarını tercih edebilirsiniz.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRAN GIDALAR

  • Tahin helvası,
  • İncir,
  • Beyaz Dut veya dut kurusu
  • Beyaz üzüm,
  • Dereotu,
  • Rezene rezene ve ısırgan çayı
  • Yeşil mercimek, brokoli, roka, ıspanak, pazı
  • Siyah üzüm, dut pestili, yumurta ve yağsız kırmızı et
  • Bol sıvı alımı, süt, çam fıstığı


ANNE SÜTÜNÜ AZALTAN GIDALAR


Maydonoz, Nane
Nişasta ve nişastalı gıdalar,
Turşu