Anne Karnında Bebeğin Gelişimi

Gebelik temel olarak sperm hücrelerinin ovum (yumurta) ile birleştiği süreçtir. Dişide yumurta sadece X kromozomu taşır erkekte ise hem X hem de Y kromozomları vardır. Bu nedenle cinsiyeti sperm belirler eğer X  ile yumurta birleşirse XX (kız) Y ile birleşirse XY( erkek) oluşur.

Fallop tüpünde gerçekleşen döllenme sonrasında yumurta uterusa doğru harekete geçer. Bu süreç yaklaşık beş gün alır. Döllenmeden 24 saat sonra yumurta ilk bölünmesini gerçekleştirir.

 


 

· Gebeliğin birinci haftasında başarılı bölünmelerle zigotun hücre sayısı artar.


· Gebeliğin ilk haftasının sonunda insan embriyosu içinde bir kavite oluşur.


· Gelişimin 11.gününde anne ve bebek arasındaki ilk kan teması başlar.


· Gelişimin ikinci haftasında, embriyo kademeli olarak annenin düzenlenmiş endometriumuna  girer.


· Gelişimin üçüncü haftasında, embriyonun sinir dokusu gelişir.


· Gelişimin beşinci haftasından sonra kalp belirginleşerek, duyu organları gelişmeye başlar (görme, duyma,koklama ve tat).

 

 

 

 

 

 

 

 

· Gebeliğin sekinci haftanın sonunda vitelino torbası işlevi kaybeder ve göbek bağı ile annesine bağlı olan embriyo annesinden yüksek protein içeren besinleri alarak, sakince annesinin kanında yüzer.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bebeğin 16. haftasında eklemleri gelişir ve gözleri kapalı durur.İnrauterin yaşamın 6. ayına doğru, fetusun sistemleri açıkça gözlemlenebilir. Aynı zamanda, akciğerler geliştiği için fetüs normalden üç ay önce doğsa bile yaşayabilir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gebeliğin 24' üncü haftasında ciğerleri tamamen oluşmamıştır. Kollarını, ayaklarını hareket ettirir, gözlerini kırpıştırır ve parmağını emer.

Yedinci ayda fetüs bir kilogramdan büyüktür; deri kırışıklıkları kademeli olarak ortadan kalkmış, gözler oluşumunu tamamlamıştır. Sinir sistemi fetüsün solunum fonksiyonunu ve vücut sıcaklığını kontrol için hazır hale gelmiştir.

 

 

 

 

 

 

 

 

Dokuzuncu ayda daha uzun ve kalındır, göbek deliği kesin yerinde, karın bölgesinin ortasındadır ve fetüs hareket etmektedir. Kafatası en büyük çaptadır. Doğum anında, fetüs kabaca 3.3 Kg ağırlığında ve yaklaşık 50 cm boyunda olacaktır.