Sıkça Sorulan Sorular
Hamilelikte Sık Görülen Şikayetler ve Önlemler

Bulantı, Kusma

 

Bazı gebelerde hiç görülmezken, bazılarında serumla beslenmeyi gerektirecek kadar ciddi boyutlarda olabilir.

 

Genelde 4. aydan sonra kendiliğinden geçer.

 

Neler Yapılmalı?

 

* Az miktarda ve sık yemek yiyin

 

* Yağlı yemeklerden ve kahveden kaçının

 

* Su ve tuz kaybına yol açan aşırı kusmalarda doktorunuza başvurun

 

Mide Yanması

 

Mide ekşimesi şeklinde hissedilir ve özellikle yatar pozisyonda daha fazla görülür.

 

Neler Yapılmalı?

 

* Sigara, alkol, kahve, şeker, kızartma ve çok baharatlı yiyeceklerden kaçının

 

* Günde yarım litre süt içmeye çalışın

 

* Akşamları hafif yiyecekler yiyin ve yatağınızın baş tarafını yükseltin

 

Kas Krampları

 

Hamilelikte sıkça görülen ve daha çok bacaklarda olan rahatsız edici bir durumdur.

 

Neler Yapılmalı?

 

* Bacak kaslarınızı gerin, 1 dakika gergin durumda tutun

 

* Bacaklarınıza masaj yapın ve uzatarak dinlendirin

 

* Süt ve süt ürünleri gibi kalsiyum açısından zengin gıdalar alın

 

* Geçmezse doktorunuzdan yardım alın

 

Anemi (Kansızlık)

 

Hamilelikte kansızlık genellikle demir eksikliğine bağlanır. Yorgunluk ve halsizliğe neden olur.

 

Neler Yapılmalı?

 

Demir oranı yüksek gıdalar almaya çalışın (et, kayısı, badem, yeşil sebze...).

 

Gebelik Çatlakları

 

Kilo artışı sonucu cildin gerilmesine ve hormonlara bağlı olan bu çatlaklar, özellikle karın, kalça ve bacakların üst kısımlarında belirgindir. Hamilelik öncesi selüliti olanlarda deri altı dokusu zayıf olduğu için daha sık görülür.

 

Neler Yapılmalı?

 

'Yüzme ve hafif jimnastikle cildin esnekliği artırılabilir

 

'Karın, kalçalar ve bacaklarınıza kremle düzenli masaj yapın. Aktarlardan temin edebileceğiniz kayısı, badem ve susam yağını karıştırarak bu bölgelere uygulayabilirsiniz.

 

Varis ve Ödem

 

Hamilelikte, bacaklarda varis ve ödem gibi şikayetler ortaya çıkabilir ya da eskiden varolanlar şiddetlenebilir.

 

Neler Yapılmalı?

 

Bacaklarınıza soğuk su ile masaj yapın

 

Varis çorabı kullanabilirsiniz

 

Otururken ayaklarınızı yüksekte tutun

 

Ayak ayak üst üste atarak oturmaktan kaçının

 

Kabızlık-Basur

 

Basur ve kabızlık, hamilelikte sık görülen rahatsız edici bir durumdur.

 

Neler Yapılmalı?

 

Her sabah kahvaltıdan önce 1 bardak ılık su için

 

Bütün gün hareketsiz kalmaktan kaçının, hafif egzersizler yapabilirsiniz

 

Posalı yiyecekleri tüketmeye özen gösterin

 

Göğüslerden Sıvı Gelmesi

 

6. Aydan sonra göğüslerden kolostrum (ilk süt) denen bir sıvı gelebilir. Bu bebeğin ilk aşısı dediğimiz besin değeri yüksek ilk süttür.

 

Neler Yapılmalı?

 

Bu sütü sadece silmek yeterlidir

 

Daha fazla süt gelmesi için göğüsleri sıkmayın

 

Cilt Renginde Koyulaşma

 

Hamilelikte cilt renginin koyulaşması doğaldır. Vücuttaki yara izleri, benler büyür ve koyulaşır. Yüzde kelebek şeklinde gebelik maskesi dediğimiz kahverengi renk değişimi olabilir.

 

Neler Yapılmalı?

 

Doktorumuza danışarak yüksek koruma faktörlü güneş kremleri kullanabiliriz. Gebelikten sonra büyük ihtimal geçecektir.

 
 
Sık Görülen Emzirme Problemleri

Lohusalık ve emzirme dönemi kadının en özel dönemlerinden biridir. Anne ve bebeğinin ilişkisi mutlu bir yorgunluktan sıkı bir yoğunluğa dönüşmüştür. Anne sütünün, bebeğin bedensel ve ruhsal gelişimi için çok önemli olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlandığına göre bu süreçte sütün kalitesini arttırarak, maksimum fayda sağlamak için beslenmeye ve bazı kurallara çok dikkat etmeniz gerekmektedir:

 

'Günde normal ihtiyaçtan en az 2 litre fazla su içilmelidir

 

'Süt, taze sıkılmış meyve suları, sebze çorbaları, domates suyu, boza, limon, soya fasulyesi, zeytinyağlı yemekler bu dönemde faydalıdır

 

'Günde 2 fincan ısırgan çayı, 4-5 fincan rezene çayı içilebilecek en iyi çaylardır

 

'Tarçın, dereotu, fesleğen, maydanoz, limon, esmer şeker kullanılabilecek en iyi baharatlardır

 

Bunların dışında her iki memeye biraz susam yağı ile dairesel hareketlerle yumuşakça masaj yapmak meme dokusunu rahatlatır, süt gelmesini kolaylaştırır. Tabii ki anne ve çocuğun sevgi dolu temaslarının sütün gelmesinde en iyi uyarıcı olduğu unutulmamalıdır.

 

Emzirme annenin aldığı kiloları vermeye yardımcı olacaktır, bu yüzden doğum sonrasında kilo vermek için aceleci olunmamalıdır. Sütün miktar ve kalitesini artırmak için gereksiz karbonhidrat ve kalori almaya gerek yoktur.

 

Memede Süt Birikimi

 

Yeterince boşaltılamayan memelerde gelişen, anneye rahatsızlık veren bir durumdur.


Belirtileri:

 

‘Memeler ağırlaşmış, sertleşmiş, cildi gergin ve parlak görülür

 

‘Süt akışı vardır

 

‘Annenin vücut ısısı normal sınırlardadır.

 

Ne yapılmalı?

 

Memeler sık sık emzirilerek boşaltılmalıdır. Bebek emdikten sonra meme yeterince boşalamıyorsa mutlaka sağılmalıdır. Emme ve sağma işleminden önce ılık duş almak veya memeleri ılık suyla ıslatılmış havluyla sarmak işlemi kolaylaştırabilir.

 

Kanal Tıkanıklığı ve Meme İltihabı

 

Süt memenin bir bölümünde birikip kalırsa oradaki kanalların tıkanmasına neden olarak meme iltihabına ve abselere yol açabilir. Etkili emzirememe, emzirme süresini kısa tutma, emzirme aralıklarının uzun tutulması, hatalı pozisyon en önemli nedenlerdir.

 

Ne Yapmalı?

 

*Kanal tıkanıklığında bebeğimizi sık sık emzirmeliyiz

 

‘Bebek emmiyorsa memeler mutlaka boşaltılmalıdır

 

‘Süt kolaylıkla akmaya başlar, sertlik ve kızarıklık geçerse tıkanıklık açılmıştır

 

‘Eğer memede abse geliştiyse bebek emzirilmemelidir

 

‘Memeler kızarmış, sertleşmiş ve ağrılı, süt akışı azalmış veya yoksa, annenin ateşi yüksekse hemen doktorumuzdan yardım almalısınız.

 

Meme Ucunda Çatlak ve Ağrı

 

 

Özellikle emzirmenin ilk haftalarında sıkça karşılaşılan bir durumdur. Genellikle bebeğin sadece memeyi alıp aerolayı kavramadığı durumlarda görülür. Ayrıca memelerin çok sık sabun türü temizleyicilerle yıkanması, havluyla sert kurulanması da çatlak olasılığını artırır.

 

Ne Yapmalı?

 

'Bebeğinizin memeyi doğru kavradığından emin olunuz

'Meme ucu temizliğinde sabun, şampuan gibi maddeler kullanmaktan kaçının

'Çatlak oluşumunda doktorunuzun da tavsiyesi ile %100 doğal kremler kullanabilirsiniz ya da ılık suyla yıkayıp, yumuşak bir havlu ile kurulayabilirsiniz

'Emzirme sonrası bir damla süt çıkarılarak meme ucuna hafifçe sürülebilir.

 

Bebek dostu bir hastanede doğum yaptıysanız mutlaka bir bebek hemşiresi vardır. Görevli hemşireden emzirme konusunda gerekli destek ve danışmanlığı alabilirsiniz.

 
 
 
Doğum Kontrol Hapları
Doğum kontrol hapları kadının yumurtalıklarında üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının laboratuar ortamında üretilmiş türevlerini içeren ve düzenli olarak kullanıldıklarında gebeliği oldukça başarılı bir şekilde önleyen ilaçlardır.
 
Doğum Kontrol Hapları Nasıl Kullanılır?
 
ilk kutunun ilk hapı adet kanaması başlangıcının tercihen birinci günü, en geç beşinci günü alınmalıdır. Koruyuculuk o ay hapların düzenli olarak kullanılacağı varsayılırsa hemen başlar. Kutunun içindeki ilaçlar 21 gün sonunda biter. Bir haftalık ara sonunda diğer kutuya geçilir. Ara verilen süre içerisinde genellikle kutunun bitiminden iki gün sonra adet kanaması gerçekleşir. Her zaman iki kutu arasında bir hafta ara verilir. Haplar her günün belli bir zaman diliminde (sabah, öğlen, akşam veya gece yatarken) tok karnına alınır. Hapların aynı saatte alınması koşul olmamakla beraber hap alma alışkanlığını korumak açısından kadının belli bir saati belirlemesi ve günlük hapını bu saatte alması önerilir. Son yıllarda 28 hap içeren, bir hafta ara verilmeden aralıksız kullanılan doğum kontrol hapları yanında sadece progesteron içeren emzirme döneminde de rahatlıkla kullanılabilen haplar piyasaya sürülmüştür.
 
İlaç Kullanımın Unutulması Durumunda Yapılması Gerekenler
 
ilacın günlük dozu unutulduğunda ertesi günü iki adet birden alınmalıdır. Bu durumda koruyuculuk oranı azalmaz, ilacın iki günlük dozu birden unutulduğunda kullanımın ilk iki haftalık döneminde bulunuluyorsa iki gün üst üste ikişer adet alınır ve bir hafta boyunca ek bir yöntemle korunulur. ilacın iki günlük dozu birden unutulduğunda kullanımın sonuncu haftasında bulunuluyorsa veya herhangi bir zamanda ilacın üç gün veya daha fazla dozu unutulmuşsa doktordan yardım istenmelidir.
 
Doktora Başvurulması Gereken Durumlar
 
Ağrı kesicilere cevap vermeyen baş ağrısı, Görme bozukluğu, Göğüs ağrısı, Bacaklarda şişme ve ağrı, Karın ağrısı, ister hafif ister şiddetli olsun, normal olmadığı düşünülen herhangi bir belirtinin ortaya çıkması.
 
Düzenli Kullanımda Doğum Kontrol Hapları
 
Adet döngüsünün düzenli olmasını sağlarlar 'Adet kanamasının miktarını azaltarak gereksiz kan kaybını önlerler 'Adet sancısı, doğum kontrol hapı kullananlarda daha az sıklıkla görülür ^Hap kullanan kadınlarda akne (sivilce) ve tüylenme daha az sıklıkla görülür 'Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda rahim kanseri ve yumurtalık kanseri çok daha az sıklıkla görülür
 
Gebelik oluşma riskinin azalması dış gebelik ortaya çıkma riskinin de azalmasını sağlar
 
Yumurtlama süreci baskılandığından hap kullanan kadınlarda işlevsel yumurtalık kistleri de daha az görülür. Bu etki düşük doz doğum kontrol hapı kullanan kadınlarda çok güçlü değildir
 
Hap kullanan bayanlarda vajinal enfeksiyonların görülme oranı düşer 'Doğum kontrol hapı kullanımının myomlara karşı koruyucu olduğu belirlenmiştir 'Hap kullanımı ateroskleroz (damar sertliği) gelişme riskini azaltır.

Kimler Kullanmamalı?
 
Gebelik şüphesi olanlar, Kalp hastaları, Damar hastalığı olanlar, Karaciğer hastalığı olanlar, Meme kanseri öyküsü olan 'Sigara içenler, migren, yüksek tansiyon ve myom öyküsü olanlar dikkatli kullanmalı. Mutlaka doktor kontrolünde uygun görülürse başlanmalı!
 
Rahim İçi Araç Nedir?
RİA Nedir?
 
Rahim içi araç geri dönebilir doğum kontrolü sağlayan ve ana yapısı kıvrılabilir polietilen olan küçük bir araçtır. Yapısı T harfine benzer. Polietilen gövde üzerinde bakır tel sarılıdır. Bu bakır zaman içinde yavaş yavaş salınarak RİA'nın etki mekanizmalarından birini oluşturur. Hormonlu spiraller normal spiralden farklı olarak progesteron hormonu salgılamaktadır. Günümüzde kullanılan modern spirallerin önerilen kullanım süreleri değişkendir. Üretici firmalar 3 yıl ile 8 yıl arasında değişen kullanım süreleri belirtmektedir.
 
RİA Nasıl Etki Eder?
 
Yapılan biyokimyasal çalışmalar RİA kullanan kadınlarda döllenmenin hiç gerçekleşmediği gösterilmiştir. Ancak RİA'nın nasıl olup da fertilizayonu engellediği bilinmemektedir, öne sürülen fikir sperm ve yumurtanın hareket yeteneğini etkilediği düşünülmektedir. RİA'dan salınan bakır sperm hareketliliğini engelliyor olabilir. Bir diğer olasılık da yumurtanın tüplerden geçişini hızlandırarak döllenmeye engel olmasıdır.

RİA' nın Etkinliği Ne Kadardır?
 
RİA tüm doğum kontrol yöntemleri içinde etkinliği en yüksek olanlardan birisidir. Koruyuculuk araç takıldığı andan itibaren başlar. Kullanımın ilk yılı içinde 1.000 kadından sadece 6-8'i istenmeyen bir hamilelikle karşı karşıya kalır. Spiralin koruyuculuğu çıkarıldığı anda biter. Yumurtlama üzerinde bir etkisi olmadığından kişi aynı ay hamile kalabilir.
 
RİA'nın cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruyuculuğu yoktur. Bu nedenle bu hastalıklar açısından yüksek risk grubunda olan kadınlar (birden fazla partneri olan ya da, partneri birden fazla kişi ile ilişkisi olan kadınlar) mutlaka prezervatif kullanmalıdırlar.
 
RİA Kimler İçin Uygun Bir Yöntemdir
 
Aşağıdaki durumlar RİA için uygun adayları belirler:
 
Yüksek etkili, uzun süreli ve geri dönebilen bir yöntem arayanlar, Son 12 ay içinde pelvik iltihabi hastalık, gonore ve klamidya enfeksiyonu geçirmemiş olanlar, Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için yüksek risk grubunda olmayan kadınlar, Emziren anneler, Sigara kullanımı ya da başka nedenler ile doğum kontrol hapı veya diğer hormonal yöntemleri kullanamayanlar, Doğum kontrol yöntemine fazla zaman ayırmak istemeyenler, (tak ve unut)
 
RİA Kimler için Uygun Değildir?
 
Spiral kullanımının önündeki en büyük engel bilinen ya da şüphe edilen bir gebelik varlığıdır. Bunun dışında aşağıdaki durumların varlığında RİA takılması uygun değildir.
 
Bel soğukluğu ya da klamidya gibi cinsel yolla bulaşan bir hastalık varlığı 'Son 3 ay içinde endometrium enfeksiyonu geçirmiş olmak, Son 3 ay içinde enfekte bir düşük olayı yaşamış olmak 'Kontrol altına alınmamış serviks ya da vajina enfeksiyonu olması 'Anormal vajinal kanama olması (nedeni açıklanamamış), Bilinen ya da şüphe edilen serviks veya endometrium kanseri olması, Bağışıklık yetmezliği, AIDS, Lösemi gibi enfeksiyonlara duyarlılığa neden olan sistemik hastalıkların varlığı, Serviks ve uterusda RİA'nın takılmasını olanaksız ya da tehlikeli hale getiren anatomik bozuklukların olması, PAP smear sonucunun normal olmaması, RİA'dan daha küçük ve kısa bir rahim olmasI, Problem ortaya çıktığında tıbbi hizmet alma olanağının bulunmaması
 
Yukarıdaki durumlara ek olarak bakıra alerjik olduğu bilinen kadınlara da RİA takılmaz. Diatermi adı verilen ısı tedavisi uygulanan kadınlarda RİA takılması doğru değildir. Tedavi sırasında ısınan bakır endometriumda kalıcı hasara neden olabilir.
 
RİA Nasıl Takılır?
 
Jinekolojik muayenede olduğu gibi spekulum takılarak serviks görünür hale getirilir ve antiseptik solüsyon ile silinerek temizlik yapılır.Serviks tenekulum adı verilen bir alet ile tutularak çekilir ve uterus düz pozisyona gelir. Daha sonra histerometri adı verilen bir alet serviks ağzından rahim içine itilerek rahimin boyu ölçülür.
 
RİA takıldıktan sonra doğru yerde olup olmadığı ultrason ile kontrol edilmelidir.

RİA Ne Zaman Takılır?
 
En yaygın uygulama adet kanamasının ilk 3 günü içinde RİA takmaktır. Ancak bu şart olmayan bir uygulamadır. RİA kürtajdan hemen sonra takılabilir.
 
RİA Takıldıktan Sonra
 
RİA takıldıktan hemen sonra yada takılması sırasında hafif kramp tarzında ağrılar olabilir. Bunlar normaldir ve geçicidir. Pek çok kadın takılan spirale çok çabuk uyum sağlar. İlk birkaç ay adet kanamaları fazla miktarda ve ağrılı olabilir ancak zaman içinde bu durum ortadan kalkacaktır. Kullanıcıların %95’i herhangi bir rahatsızlık yaşamazlar, ilk birkaç ay adet aralarında lekelenme tarzında kanamalar olabilir. Adet kanamalarının 10 güne kadar sürmesi normaldir.
 
Kontroller
 
RİA takılmasını takiben ilk adet kanamanızdan sonra mutlaka ilk kontrolünüze gitmelisiniz. Herşey yolundaysa yılda bir kez kontrole gitmeniz yeterlidir.
 
Uyarı işaretleri
 
RİA kullanırken aşağıdaki durumlar ortaya çıkarsa zaman kaybetmeden doktorunuzu aramalısınız.
 
Adet gecikmesi olması, Şiddetli kasık ağrısı ya da kramplar
 
Baygınlık
 
Açıklanamayan ateş ve titreme, Kötü kokulu akıntı, Anormal vajinal kanama, Normalde RİA ilişki sırasında hissedilemez. Eğer eşiniz hissettiğini söylüyorsa RİA yerinden kaymış olabilir.
 
RİA’ nın Avantajları
 
Uzun süreli, geri dönebilen bir yöntemdir, Koruyuculuk oranı çok yüksektir, Maliyeti çok düşüktür, Acil korunma amaçlı kullanılabilir, Etkisi hemen başlar, çıkartılmasıyla birlikte sona erer
 
RİA' nın Dezavantajları
 
Sadece deneyimli bir uzman tarafından takılıp çıkarılabilir, Cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı hiçbir koruma sağlamaz, Kanama düzensizliklerine neden olabilir, Uygulanması diğer yöntemlere göre biraz daha ağrılıdır

Hormonlu Spiral (52 mg Levonorgesterol içerir)
 
Hastaların 1/3 de adet görememe (amenore), ilk 4 ay lekelenme tarzında kanamalar (spotting), Hastaların %30 'da 3cm den büyük follikül kistieri görülebilir 'Gebelikten korunmak amaçlı 'Sancılı adet görenlerde, Şiddetli kanaması ve kansızlık şikayeti olanlarda, Menapozda veya premenapozda hormon yerine koyma tedavisi amacıyla kullanılır.
 
Besinlerin Kalsiyum İçerikleri

 

 

 

 

 

Kalsiyum gereksinimi hamileliğin ikinci yarısından itibaren başlar, lohusalık ve emzirme dönemi boyunca artar. Bu yüzden doğru kalsiyum kaynakları tüketmelisiniz. Aşağıda günlük yaşantımızda aldığımız çeşitli besinlerin kalsiyum içeriklerini bulabilirsiniz, özellikle "kalsiyum ilacf na alternatif arayanlar bu tablodan faydalanabilirler.

 

 
 
 
 

 

 

Kuru Bakliyat Türlerinin Kalsiyum İçerikleri
(100 gr içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Bakla : 77
Barbunya : 128
Fasulye : 86
Nohut : 134
Mercimek : 68
Bezelye : 64
Badem İçi : 254
Yerfıstığı : 66
Soya fasulyesi : 226
Kestane : 30
Fındık : 209
Yeşil Fıstık : 140
Ceviz İçi : 84
Susam : 1200

     

Süt ve Süt Ürünlerinin Kalsiyum İçerikleri
(100 gr içindeki kalsiyum-miligram olarak)

İnek sütü : 120
Yoğurt : 120
Çökelek : 505
Kaşar peyniri : 700
Beyaz peynir (yağlı) 162
Beyaz peynir (yağsız) 96
Süt tozu : 950
Krema : 99

 

 

 

 

 

 

         

Tahıl ve Tahıl Ürünlerinin Kalsiyum içerikleri
(100 gr içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Mısır : 9
Pirinç : 14
Arpa : 50
Bulgur : 40
Ekmek : 20
Makarna : 16
Tarhana : 78
Bisküvi : 217

 

 

 

     

Sebze Türlerinin Kalsiyum İçerikleri
(100 gr içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Bakla : 48 Kabak : 19
Bamya : 78 Patlıcan : 23
Bezelye : 25 Marul : 79
Enginar : 50 Patates : 12 
Domates : 7 Pırasa : 56 
Yeşil Biber : 12 Soğan : 34 
Taze fasulye : 55 Pancar : 20 
Lahana : 43 lspanak : 80 
Havuç : 35 Asma Yaprağı : 392 
Hıyar : 16 Semizotu : 79
Karnabahar : 38

 

 

 

     

 

 

 

         
         

Meyve Türlerinin Kalsiyum İçerikleri
(100 gr içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Elma : 6
Kayısı : 30
Muz : 10
lncir : 54
Üzüm : 15
Kiraz : 30
Ayva : 6
Erik : 10
Kavun : 15
Karpuz : 6
Şeftali : 6
Armut : 6
Nar : 10
Çilek : 29
Portakal : 34
Mandalina : 30
Limon : 41

 

 

 

 

 

 

     

Et ve Et Ürünlerinin Kalsiyum İçerikleri
(100 gr içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Sığır eti : 8
Koyun Eti :
Tavuk Eti : 15 
Karaciğer : 10 
Sosis (2-3 Adet) :
Salam (4-5 Dilim) :
Balık Eti : 50 
Yumurta (1 adet) : 25

 

Diğer Bazı Gıdaların Kalsiyum İçerikleri

(100 gr içindeki kalsiyum-miligram olarak)

Tahin Helva : 91
Bal : 15
Pekmez : 400
Tereyağ : 19

 

 

 

 

 

 

         

 

       

 

HPV (Human Papilloma Virus)

Human papilloma virüsler (HPV)çok yaygın görülen, belirti göstermeyen ve oldukça bulaşıcı kılıfsız DNA virüsleridir. HPV genelde immün sistem tarafından kendiliğinden temizlenir. WHO (Dünya Sağlık Örgütü) verilerine göre yaklaşık her 10 kişiden 1’inde HPV vardır. CDC’ ye göre bir kadının 50 yaşına kadar HPV enfeksiyonuna yakalanma riski %80’dir.

Yüksek riskli HPV tipleri kadınlarda servikal kanser, vulva, vajina, anüs kanserleri ve ilgili prekanseröz lezyonlar; erkeklerde de anüs ve penis kanserleri ile ilişkilidir. Kanser oluşturma riski düşük olan HPV tipleri ise genital siğillere ve prekanseröz lezyonlara yol açabilmektedir. HPV, servikal kanserlerin yaklaşık %100’ünden, anal kanserlerin %83-%95’inden, vajinal kanserlerin %60-%65’inden ve penis kanseri olgularının %30-%42’sinden sorumludur.

HPV Tip 16 ve 18 servikal kanserlerin yaklaşık %70’inden (ABD ve AB’de %84’ünden) sorumludur. HPV Tip 6 ve 11 genital siğillerin %90’ından, CIN1’lerin (evre 1 prekanseröz lezyon) yaklaşık %20’sinden ve RRP (Rekürren Respiratuar Papillamatozis) olgularının %100’ünden sorumludur.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin (TJOD) HPV’ ye karşı aşılamaya ilişkin önerileri HPV aşılarıyla yürütülen klinik çalışmaların sonuçlarına, tüm dünyada gerçekleştirilen kapsamlı epidemiyolojik HPV çalışmalarının sonuçlarına ve WHO (Dünya Sağlık Örgütü), FIGO (Uluslar Arası Jinekoloji ve Obstetrik Federasyonu), ACOG (Amerikan Jinekoloji ve Obstetrik Akademisİ), SGO (Jinekolojik Onkologlar Derneği) ve ESGO (Avrupa Jinekolojik Onkologlar Derneği) gibi uluslar arası tıp derneklerinin önerilerine dayanmaktadır.

Özel Durumlar:


· HPV aşısı Pap testi sonucu belirsiz olan (ASCUS) veya anormallikler içeren kadınların, HPV DNA testi pozitif olan veya kondilomları olan kadınların aşılamasında kullanılabilir.Nitekim kadınların aşılarda bulunan tüm HPV tipleriyle enfekte olma ihtimali minimaldir.

· Aşılamadan önce HPV DNA tayinine ve serolojik HPV testlerine gerek yoktur.

· HPV aşısı uygulanmadan önce herhangi bir spesifik tıbbi inceleme (örn. Paptesti, kolposkopi, HPV DNA moleküler tayini) yapılmasına gerek yoktur.

· Aşınan kişilere, klinik çalışma verilerinin aşının pap testi sonuçlarındaki anormallikler, HPV enfeksiyonları veya kondilomlar üzerinde herhangi bir tedavi edici etki göstermediği açıklanmalıdır.

· HIV pozitif hastaların ve immün yanıtı bozulmuş kişilerin aşılanmasının etkinlik ve güvenirliğiyle ilgili yeterli veri bulunmamaktadır.

Gebelik:


· Gebe kadınların HPV aşısıyla aşılanması önerilmez. Ancak aşılama öncesi gebelik testi yaptırmaya gerek yoktur.

· Bir hasta aşılama döneminde gebe kalırsa, aşının geri kalan dozu/dozları doğumdan sonraya ertelenmelidir.

· Emziren kadınlara HPV aşısı uygulanabilir

Türkiye’de ruhsatlandırılmış olan iki HPV aşısının ruhsat onaylarında belirtilen kullanım endikasyonları aşağıdaki gibidir.

HPV (HUMAN PAPİLLOMAVİRUS) 

Aşı Kimlere Uygulansın?

9-26 yaş bayanlar, Temel hedef 11-12 yaş kızlar, Catch- up 13-26 yaş bayanlar, Aynı yaş erkekler Avustralya ve Ingiltere'de onaylı, Temel hedef seksüel aktivite başlamadan aşılamak

GARDASiL için, 27-45 yaş etkinliği sonuçlandı. CERVARİX için. 27-55 yaş etkinliği sonuçlandı.

Ne Zaman Uygulansın?

GARDASİL O. 2. 6. Aylar 0.Ay; 1.Doz 2.Ay; 2.Doz 6.Ay; 3.Doz

CERVARIX 0.1. 6. Aylar 0.Ay; 1.Doz1 Ay; 2.Doz 6.Ay; 3.Doz

Genital siğil varsa aşılama gardasil için 0-1 ve 4. Aylar da yapılmalıdır.

Nasıl?

Kas içine uygulama (IM)

*Koldan ve kalçadan Aşı sonrası oturarak 15 dakika dinlenme önerilir.

Türkiye'de ruhsatlandırılmış olan iki HPV aşısının ruhsat onaylarında belirtilen kullanım endikasyonları aşağıdaki gibidir. 

Dörtlü (kuadrivalan) HPV aşısı

9-45 yaş arası genç kızlarda ve kadınlarda HPV Tip 6, 11, 16, 18’e bağlı aşağıdaki hastalıkların önlenmesi için endikedir :

Servikal kanser, Vajinal kanser, Vulvar kanser, Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) evre 2 ve 3, Servikal adenokarsinoma insitu (AIS), Vulvar intraepitelyal neoplazi (VIN) evre 2 ve 3, Vajinal intraepitelyal neoplazi (VaIN) evre 2 ve 3, Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) evre 1, Genital siğiller (kondiloma akuminata)

İkili (bivalan) HPV aşısı

10-55 yaş arası genç kızlarda ve kadınlarda HPV Tip 16 ve 18’e bağlı aşağıdaki hastalıkların önlenmesi için endikedir :

Servikal kanser, Servikal intraepitelyal neoplazi (CIN) evre 2 ve 3

 

Rahim Ağzı Kanseri Önlenebilir mi?

 

Dünyada her iki dakikada bir kadın rahim ağzı kanserinden ölmektedir. Ölümlerin %80'i gelişmektde olan ülkelerdedir. Bulaşma yolu %99 seksüel, %01 diğerleridir.

Persiste HPV enfeksiyonları servikal kanserlerin nedenidir.

Yüksek riskli HPV Tip 16-18, Sigara, Diğer genital enfeksiyonlar, Doğum kontrol hapları, İmmun sistemin baskılanması, Genetik, Çok doğum yapmak, Multiple partner, Erken yaşta cinsel ilişkiye başlamak, Rahim ağzı kanserini tetikleyen kofaktörlerdir.

 

Birincil önleme; koruyucu aşılama, hastalığın neden,n,n (HPV enfeksiyonu) önlenmesi

 

İkincil önleme; hastalığın gelişmesini önleme, tarama ve kanser öncesi tedavi. PAP smear ile tarama, dünyada maliyet-etkinlik oranı kabul görmüş en iyi testtir.

 

Aşılar, en sık rahim ağzı kaserine neden olan HPV 16 HPV 18'e karşı üretilmiştir, aşılar bilinmeyen bir mekanizmayla HPV 33 HPV31 ve HPV 45 karşı çapraz koruma oluşturmaktadır. Böylece rahim ağzı kanserine neden olan HPV tiplerinin %80'e karşı %100 korunma sağlamış olmaktadır. Aşılar kanda antikor oluşumunu sağlarlar. Kanda yüksek antikor seviyeleri, enfeksiyon bölgesinde yüksek antikor anlamına gelir Aşı ile korunmanın temel hedefi, mikroba karşı hafıza 6 yıl sonrası aynen devam etmekte ve antikor titresi 6. Ay aşı dozu ile aynı seviyede olduğuna göre daha sonraki yıllarda ek doz gerekmeyeceği söylenebilir. HPV aşısı 9 yaş üstü tüm kız çocuk ve kadınlar için 69 ülkede, erkekler için de 35 ülkede ruhsatlandırılmıştır.

 

HSG (Histerosalpingografi)
Kadın iç genital sisteminin değerlendirilmesini sağlayan özel bir röntgen filmi çekimidir. Adetin 7-11. günleri arasında yapılır.
 
Bunun için önce hasta jinekolojik pozisyonda röntgen masasına yatırılır. Antiseptik solüsyonla dış genital organ ve vajina dezenfeksiyonunu takiben serviks "tenekulum" denen özel bir aletle sabitlenir. Servikal kanaldan içeri itilen özel bir kanül vasıtası ile kontrast (opak) madde rahim içine enjekte edilir. İşlem birkaç aşamada gerçekleştirilir. Enjekte edilen madde miktarı ve enjeksiyon basıncı ayarlanarak kontrast maddenin rahim içini doldurması, tüplerden geçişi, pelvis (alt karın boşluğu) içinde dağılışı, iki veya üç film çekilerek görüntülenir. Daha sonra bu filmler incelenerek rahim içinde bölme, polip veya myom varlığı, rahim yapısı, tüplerin açık olup olmadığı, tüplerin uç kısmının alt karın boşluğuna açılıp açılmadığına bakılır.
 
İlaçlı film sırasında rahim içine enjekte edilen sıvı- opak madde tüplere giderken ve tüplerden batına geçerken bir miktar ağrı hissedilebilir. Bu ağrı asla dayanılmayacak düzeyde değildir ve yalnızca bir kaç dakika sürmektedir. Yine de bazı hastalar hiç ağrı çekmemek için jinekolog veya radyolog hekimlerinden, genel anestezi eşliğinde (uyutularak) ilaçlı rahim filmi isteminde bulunmaktadırlar.
 
HSG ve US (laparoskopi) yumurtalık kanal patolojilerini saptamada kullanılan altın standart yöntemlerdir.
 
HSG sonrası fallop tüpleri kapalı (tubal obstruksiyon) çıkan bir hastaya ileri tetkik ve tedavi açısından laparoskopi ameliyatı uygulanmalıdır.
 
Laparoskopi, HSG sinde her iki tubası açık veya bir tubası açık olan infertil olgulara yapılmayabilir, ancak her iki kanalıda kapalı olan olgularda yapılırsa hastaların %30 da tedaviyi tüp bebekten normal tedaviye değiştirir (HSG' nin yanlış değerlendirilmesi).
 
Burçlar
KOVA 20 Ocak-18 Şubat
 

Grubu: Hava Çiçeği: Orkide
Uğurlu Günü: Çarşamba İyi Anlaştığı Burçlar: İkizler, terazi
Uğurlu Sayısı: 1.7 Yönetici Gezegen: Uranüs
Taşı: Ametist Olumsuz Yönü: Sabit fikirli 
Rengi: Elektrik mavisi Olumlu Yönü: İdealist
 
 
Kova Burcu Çocuğu
 
Kova burcundaki çocuk özgür, bağımsız, asi ve sıra dışı bir çocuktur. Sakin olmasına rağmen ani çıkışlarda bulunabilir. Küçük yaşına rağmen bilgilidir ve kendine özgün düşüncelerini açıkça söyler. İnsanlarla tanışmaktan ve yeni arkadaş edinmekten zevk alır. Çok zekidir ve öğrenmeyi sever. Sürekli hareket ederse daha mutlu olur. Rutin, bu çocuğu sıkar. Normal oyun veya oyuncaklardan sıkılır, farklı kulvarlar bulur. Arkadaşlarını sevdiği için okuldan da zevk alacak. Son derece sosyal bir çocuk olacak. Ona uyumu ve nasıl odaklanacağını öğretmeniz gerekebilir.
 
BALIK 19 Şubat -20 Mart
 Grubu: Su Çiçeği: Nilüfer, fulya
Uğurlu Günü: Perşembe İyi Anlaştığı Burçlar: Yengeç, akrep
Uğurlu Sayısı: 2,6 Özelliği: Değişken
Taşı: Akuamarin Yönetici Yıldızı: Neptün
Rengi: Turkuaz, nil yeşili Olumsuz Yönü: Karamsar Olumlu Yönü: İyi niyetli
 Balık Burcu Çocuğu
 
Balık burcundaki çocuk duygusal, hassas ve hayalperesttir. Sempatik bir çocuk olduğu için istediği şeyi hemen yaptırır, bunu da şirin gülücüklerle yapar. Sert söz veya davranışlar bu çocuğu çocuğun hemen ağlamasına sebep olur. Ailesi ona sürekli güven vermelidir, çünkü balık burcu çocuğu çok hassastır. Bu çocuk yalnızca hayallerde yaşadığı için plan yapmayı öğretmeniz gerekebilir. Dolayısıyla yeteneklerinin farkına varması zor. Onunla birlikte oturup program yapmanız gerekebilir. İnsanlara vardım eden ve ortama uyum gösteren bu çocuğun yalan söylediğini düşünmeyin, çünkü bu çocuk hayal gücünü kullanmaya bayılır.
 
KOÇ 21 Mart -20 Nisan
 
 
 
Grubu: Ateş Çiçeği: Hanımeli, zambak
Uğurlu Günü: Salı İyi Anlaştığı Burçlar: Aslan, yay
Uğurlu Sayısı: 1,9 Özelliği: Yeni ginşimler
Taşı: Yakut Yönetici Yıldızı: Mars
Rengi: Kırmızı Olumsuz Yönü: Bencil Olumlu Yönü: Cana yakınlık
 
 

Koç Burcu Çocuğu
 
Koç burcu çocuğu çığlıklar atarak dikkatleri üzerine çektiği gibi, erkenden de konuşup yürüyecektir. Son derece hareketli olacağından ona yetişmekte zorlanabilirsiniz. Her an meydana gelebilecek kazalara hazır olun. Üstelik koç çocuğu inatçı da olacaktır. İstediklerini yapmak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Aynı zamanda sevgisini göstermeye ve paylaşmaya da yakındır. İyi bir öğrenci ve azimli bir okuyucu olabilir. Güçlü, pratik ve idealist olan bu çocuk, takdir edilmeyi de bekleyecektir, iyi bir ilişki kurmak için sert yaklaşmak yerine ona bol bol sevginizi gösterin.
 
BOĞA 21 Nisan -20 Mayıs
 

Grubu: Toprak İyi Anlaştığı Burçlar: Yengeç, başak, oğlak, balık
Uğurlu Günü: Cuma Özelliği: Yeni girişimler
Uğurlu Sayısı: 1,9 Taşı: Zümrüt İdeali: Servet sahibi olmak
Rengi: Pembe, gök mavisi Yönetici Yıldızı: Venüs
Çiçeği: Kırmızı, karanfil Anahtar Sözcüğü: Süreklilik
Kokuları: Manolya, lavanta Olumsuz Yönü: inatçı, katı Olumlu Yönü: Dürüst, anlayışlı
 
 
Boğa Burcu Çocuğu
 
Boğa çocuğu kendini her zaman güvende hissetmek isteyecektir. Güçlü ve sağlıklı olan boğa çocuğu inatçı olmasına rağmen yaramaz, şirin ve düzenlidir. Dayanıklı olduğu kadar dengelidir, hemen gücenmez, duygusal açıdan zayıf değildir. Kendi başına oyun oynayıp eğlenebilir. Ancak inatçı olduğu için üzerine giderseniz sizinle kavga edebilir. Zaman zaman asi olup koyduğunuz kurallara baş kaldırabilir. Sizden mantıklı açıklamalar bekleyebilir. Kırmızı renk onu huzursuz yaparken, pastel tonlar sakinleşmesini sağlar. Hafızaları güçlü olduğundan hemen her şeyi kolaylıkla öğrenecektir. Genellikle ileride başarılı bir insan olacaktır. Okuldaki düzen ve disiplin hoşuna gidecek ve bunlara hemen uyum gösterecektir. Sevgi ve güvene fazlasıyla ihtiyacı olduğundan çocuğunuza bol bol sarılmalı ve onu ne kadar çok sevdiğini ona anlatmalısınız.
 
İKİZLER 22 Mayıs -21 Haziran
 
Grubu: Hava Özelliği: Yardımcı olmak, neşe yaratmak
Uğurlu Günü: Çarşamba İdeali: Büyük isim yapmak, ünlü olmak
Uğurlu Sayısı: 3, 5, 24 Hoşlandığı Müzik: Modem batı müziği
Taşı: Akik, inci Yönetici Yıldızı: Merkür
Rengi: Sarı, turuncu Anahtar Sözcüğü: Süreklilik
Çiçeği: Gül Olumsuz Yönü: Çok konuşmak
Kokuları: Yasemin, sümbül Olumlu Yönü: Pratik
İyi Anlaştığı Burçlar: Terazi, kova, boğa
 
İkizler Burcu Çocuğu
 
İkizler çocuğu çok enerjik ve hareketlidir. Yürümeyi ve konuşmayı hemen öğrenir. Etrafındaki her şeyle ilgilenip, dokunmaya başlar. Ebeveyn onun peşinden koşturmaktan yorulsa bile ikizler çocuğu son derece neşeli olduğundan ebeveynin kalbini çalar, ikizler burcundaki çocuk biraz gürültülüdür, çünkü her şeyi merak ettiği için sürekli sorular sorar. Hayal gücü geniştir. Taklit yeteneği vardır. El becerileri küçüklüğünden itibaren gelişmeye başlar. Sosyal yönü kuvvetli olduğu için ikizler çocuğu hemen kendine arkadaş bulur. Ancak bu çocuk özgürlüğünün kısıtlanmasına gelemez. Bir çok konuyla ilgilenecek ve hemen sıkılacaktır. Dolayısıyla okul döneminde biraz zorlanabilir. Her şeye rağmen zeki ve pratik olduğu için başarılı olacaktır.
 
YENGEÇ 22 Haziran -23 Temmuz
 
Grubu: Su Özelliği: Duyarlı, zeki, yuva kurucu
Uğurlu Günü: Pazartesi İdeali: Toplumda yükselmek
Uğurlu Sayısı: 2 Yönetici Yıldızı: Ay
Taşı: Yakut, aytaşı Hoşlandığı Müzik: Aşk melodileri
Rengi: Beyaz, violet Anahtar Sözcüğü: Güven
Çiçeği: Nilüfer, zambak Olumsuz Yönü: Dikkatsizlik
Kokuları: Misk, müge, leylak İyi Olumlu Yönü: Sadakatli
Anlaştığı Burçlar: Akrep, balık, başak
 
Yengeç Burcu Çocuğu
 
Yengeç burcu çocukları çok sevimli ve komiktir. Çekingen olmasına rağmen sevilmeyi ve kucaklanmayı çok severler. Yemek yemekten, farklı tat almaktan ve değişik renkleri görmekten zevk alırlar. Kendi kendine oyunlar oynayacaktır, ancak pek çok şeyden korktuğu için ebeveynin yanında olmasına ihtiyaç duyar. Hayal gücü fazlasıyla geniştir. İyi davranışları vardır ve Kurallara her zaman uyar. Sevdiği insanlara karşı çok sevecen ve tatlı olurken, sevmediği insanlara katlanamaz. Duyguları sürekli değişebilir. Bir dakika önce gülerken, bir dakika sonra ağlamaya başlar. Yengeç çocuğunun dünyayla barışık olmasını istiyorsanız her zaman yanında olmalı ve onu ne kadar sevdiğinizi anlatmalısınız.

Aslan 24 Temmuz - 23 Ağustos
 


Grubu: Ateş İyi anlaştığı burçlar: Koç, yay, ikizler
Uğurulu günü: Pazar Özelliği: Cömert, oluşu
Uğurlu sayısı: 1,4 İdeaili: Zierveye çıkmak
Taşı: Sarı pırlanta Hoşlandığı Müzik: Neşeli Melodiler
Rengi: Koyu Sarı Anahtar sözcüğü: Sezgi
Çiçeği: Gül, orkide Olumsuz yönü: Övünmek
Kokuları: Misk, portakal çiçeği Olumlu yönü: Paylaşımcı
 
Aslan Burcu Çocuğu
 
Çok hareketli, neşeli, espirili ve keyiflidir. Dikkatleri üzerine çekmek için her şeyi yapar. Özgürlüğüne düşkün olduğu için kısıtlanamaz. Baskı altında tutulursa ya sinirlenir ya da küsüp içine döner. Onunla ilgilenince de çok mutlu olur. Hatta zaman zaman kendisini kral gibi hissedip, sizi de hizmetci gibi görür. Kendi işini yapması gerektiğini ona öğretmeniz gerekebilir. Çok zeki olduğu için herşeyi hemen öğrenir. Kişiliğinin oturması için bu çocuğun yeterince özgün bırakılması doğru olacaktır. Sevimli ve çekici olduğundan herkesin ilgisini toplar. Hemen herkesle arkadaş olur. Ancak onların kendisine saygı göstermesini de isteyecektir. Yinede sevecen ve sıcak yapısıyla mutlu olacak ve herkesi de mutlu edecektir.
 
Başak 23 Ağustos - 22 Eylül
 
Grubu: Toprak Özelliği: Değişken
Uğurlu günü: Çarşamba İdeaili: Hayatı kontrol etmek
Uğurlu sayısı: 6 Hoşlandığı Müzik: Neşeli Melodiler
Taşı: Meryem taşı Yönetici gezegeni: Merkür
Rengi: Sarı, yeşil Olumsuz yönü: Sabırsız
Çiçeği: Nergiz Olumlu yönü: Dostluk, cana yakınlık
İyi anlaştığı burçlar: Boğa, oğlak
 
 
Başak Burcu Çocuğu
 
Başak burcu çocuğu son derece huzurlu ve sakindir, ancak bazen acelecidir. Yemek seçmeye erkenden başlar. Ancak bu bebeği büyütmek kolaydır, çünkü arkadaş canlısı güvenilir becerikli, titiz ve düzenlidir. Annesine ev işlerinde yardım etmekten zevk alacaktır. Her şeyi hemen kavradığından ve bütün detayların farkında olduğundan okulda da başarılı olacaktır. Sevgi isteğini kolaylıkla ortaya koyamadığından ona olan sevginizi açıkça göstermelisiniz. Başak çocuğu bilge gibi konuşacaktır. Ciddi olacak ve fazla soru soracaktır. Her şeyi merak ettiği için ona yardımcı almalısınız. Çocuğunuz herkese yardım etmekten zevk aldığı için onu biraz özgür bırakmalısınız.
 
TERAZI 23 Eylül -22 Ekim
 
Grubu: Hava Iyi Anlaştığı Burçlar: Boğa,
Uğurlu Günü: Çarşamba Başak özelliği: öncülük
Ugurlu Sayısı: 6, 9 Anahtar Sözcüğü: Güzellik
Taşı: Opal, zümrüt Yönetici Gezegen: Venüs
Rengi: Mavi. lila Olumsuz Yönü: Kararsız, alıngan
Çiçegi: Gül, selvi Olumlu Yönü: Uyumluluk, güzellik
Kokulan: Vanilya
 
Terazi Burcu Çocuğu
 
Terazi burcundaki çocuklar çok güzel, sevimli, şen ve neşelidir. Problem çıkamıazlar ve kolay şekilde büyürler. Uslu, söz dinleyen, huzurlu çocuklardır. Gûrültünün olmadıgı yerlerde kendi başına saatlerce kalabilirler. Ancak kararsız olduğu işin onu seçim yapmak zorunda bırakmayın. Doğru kararı alması için ona yardımcı almalısınız. Mil olduğu için gerçekleri bilmek isterler. Etraflarındaki insanlarla huzurlu bir ilişkilerinin olmasını isterler ve onları mutlu etmek için ellerinden gelen her şeyi yaparlar. Ailesinin desteğiyle birlikte başanlı bır öğrenci olacaktır. Içindeki sanatçının ortaya çıkması için ailesinin biraz fazla çaba göstermesi gerekebilir.
 
AKREP 23 Ekim-21
 
Kasım Grubu: Su Yengeç Özelliği: Sabit oluşu
Uğurlu Günü: Çarşamba Ideali: Zirveye çıkmak
Uğurlu Sayısı: 2,4 Anahtar Sözcügü: Sezgi
Taşı. Topaz Yönetici Gezegen: Mars
Rengi: Koyu kırmızı, şarap, patlıcan moru Olumsuz Yönu: Kıskançlık
Çiçeği: Akasya, açelya Olumlu Yönü: Sırdaş
Iyi Anlaştığı Burçlar: Balık,
 
 
Akrep Burcu Çocuğu
 
Akrep burcundaki çocuk hırslı, kazanmayı seven, mücadeleci ve kavgacıdır. Hemen sinirlenir, ancak sevdiği kişilere derinden bağlıdır. Sevmediğı insanlara karşı sert davranır. Evde kimin patronu olduğunu ona öğretmeniz gerekebilir, ama bunu sevgi dolu bir dille ve şefkatle göstermelisiniz. Çok zeki olduğundan okulda ve iş yaşantısında başarlı olacaktır. Ancak önüne konan kurallara karşı çıkacak ve istediklerini almaya çalışacaktır. Ailesinin kendisine sürekli yön gostemıesi gerekebilir. Yaratıcı olan bu çocuk, aynı zamanda lider olmayı da isteyebilir.

YAY 23 Kasım -22 Aralık
 
 
Grubu: Ateş Iyi Anlaştığı burçlar: Oğlak, kova, terazi
Uğurlu Günü: Perşembe Ozelliği: Girişimcilik
Uğurlu Sayısı: 3 Ideali: Büyük üne kavuşmak
Taşı: Turkuaz Hoşlandığı Müzik: Pop müzik
Rengi: Menekşe, mor Anahtar Sözcüğü: Araştırmacı
Çiçeği:Leylak Olumsuz Yönü: Başkalarını küçümsemek
Kokular: Nergis Olumlu Yönü: Kendine güven
 
Yay Burcu Çocuğu
 
Yay burcundaki çocuk sakin, iyimser, arkadaş canlısı ve neşelidir. Hemen ilişki kurabilir, çünkü yalnızlığa gelemez. Dürüsttür, anne ve babasının hatalarına karşı çıkar, problemleri iyimserlikle aşabileceğini düşünür. Hayatı sever, konfora bayılır ve keyfine düşkündür. Para konusunu çok iyi bilmez ve harçlığını hemen harcar. Kendisine güvendiginizi gösterirseniz sizı yanıltmaz ve her işin üstesinden gelir. Mutlaka bir amaç arayacak olan yay çocuğunu sürekli onurlandırmanız gerekecektir.

OĞLAK 22 Aralık-19
 
 
Ocak Grubu: Toprak Iyi Anlaştığı Burçlar: Başak, boğa
Uğurlu Günü: Cumartesi Özelliği: Öncülük
Uğurlu Sayısı: 2, 8 Ideali: Güçlü olmak
Taşı: Grena Yönetici Gezegen: Satüm
Rengi: Koyu yeşil, kahverengi Olumsuz Yönü: Dik başlı
Çiçeği: Karanfil, sarmaşık Olumlu Yönü: Çalışkan, güvenilir
 
Oğlak Burcu Çocuğu
 
Oğlak burcundaki çocuk sakin, kararlı, azimli bir çocuktur, ama feci inatçı olabilir. Sakin olduğu için gürültü çıkarrnaz, ama istediğini almak için elinden gelen her şeyi yapacaktır. Aile hayatını sever, dışarıda oyun oynamaktansa, evinin içinde olmayı tercih edecektir. Sorumluluklarının farkındadır ve başarılı bir öğrenci olacaktır. övünmeyi sevmez. Romantizmi sevdiği erkenden aşık olabilir. Öğrenmeyi sevdiği için el attığı her konuda sorumlu ve başarılı bir insan olacaktır.

 

Makyajın En Sağlıklı Hali
Mineral makyaj, doğada saf halde bulunan minerallerin karışımıyla elde edilen ve cildi yıpratmadan güzelleştiren koruyucu bir makyajdır.
 
Her mineral makyaj ürününün üzerinde muhakkak güneşten korunma işareti SPF olmalıdır. Bu koruma fiziksel bir korumadır, kimyasal değil. Üzerinde SPF ibaresi olmayan mineral ürün teste tabi tutulmamış demektir. Ayrıca ürünlerin içeriklerini okumak çok önemlidir. Hammaddeler sıralanırken, mineraller son sıradaysa, elinizde doğru bir makyaj serisi tutmuyorsunuz demektir.
Mineraller antibakteriyel ve antialerjiktir. Parabenler, falates, talk (asbestosa eşdeğerdir), yağ, parfüm, dolgu maddesi kesinlikle içermez, ışığı geri yansıttıkları için kırışıklıklar daha az belirgindir. Mineraller hareketsizdir ve bakteri bulundurmaz, içeriklerinde titanyum dioksit, çinko oksit, demir oksit, ipek, E vitamini ve botaniklerin cildi sakinleştirici (anti-enflamatuar) etkisi vardır. Cilde uyum sağlar, tamamen natürel bir görünüm verir, gözenekleri kapatmaz, ince çizgi ve kırışıklıkların arasında birikmez, topaklanmaz, aknelere yol açmaz, yağlı ciltler tarafından rahatlıkla kullanılır. Hafiftir, ciltte ağırlık hissi bırakmaz.
 
Mineral makyaj, standart makyajın aksine cildi koruyarak güzelleştirir.
 
Mineral göz farları ve göz kalemleri, maskaralar yağ, parfüm ve talk pudrası içermez. Antialerjik özelliği sayesinde en hassas gözlerde dahi rahat kullanım sunar. Göz kapaklarının arasındaki ince çizgi ve kırışıklıkların arasında birikmez, gün boyu kalıcılık sağlarken aynı zamanda suya dayanıklılığıyla benzer ürünlerden farklılık gösterir
 
Mineral dudak kalemleri, rujlar ve parlatıcılar, saf minerallerden üretilir, gün boyu kalıcı ve suya dayanıklıdır. Bu nedenle gün boyu sürekli tazelenmesine gerek kalmaz, nemlendirme etkisi ile dudakların günlük bakımını yapar. Yağ ve parfüm içermez.
 
Geleneksel Deodorantlara Alternatif
 
Doğal mineral tuzları, amonyum kum, aleo vera içeren hipoallerjenik, paraben, zararlı alüminyum içermeyen kristal deodorantlar tercih edilmelidir. Kokuya neden olan bakterilere karşı bir bariyer oluşturduğu için uygulanacak olan alana boşluk bırakmadan sürmeniz yeterli olacaktır.

Bitkisel Saç Boyaları
 
Gebelikte kimyasal içerikli saç boyalarının kullanılması tavsiye edilmez. Saç tellerine zarar vermeden güvenle uygulayabileceğiniz bitki proteinleri (mısır, yulaf ve soya gibi) ve bitkisel yağ içerikli ürünler tercih edebilirsiniz. Kullanılan ürünün amonyak, rezorsinol ve paraben içermemesine, dermatolojik olarak test edilmiş olmasına özen gösterin.
 
Göğüs Estetiği

Göğüs estetiği, kadınların üzerinde hassasiyetle durduğu konulardan biridir. Bir kadının kendini güzel olarak hissetmesi için yüz estetiği ne kadar önemliyse kadınlığını hissetmesi için de göğüs estetiği o kadar önemlidir. Göğüslerin büyüklüğü ve şekli, bayanların hayatındaki her dönemde farklı şikayetler ile karşısına çıkar. Güzelliği dünyaca bilinen en ünlü kadınların bile göğüsleri hayatlarının her döneminde aynı güzellikte değildir.

 

Meme Küçültme

 

Göğüslerin büyüklüğü genelde doğum yapmış kilolu kadınlarda görülmekle birlikte zaman zaman genç kızların da canını sıkan bir sorun olabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı büyük göğüslü bayanlara hafifletici etki yaratmakta, omurlara düşen yükü azaltmakta ve ileride çıkabilecek sorunlardan korumaktadır.

 

 

 

Meme Dikleştirme

 

Genellikle hamilelik ve emzirme sonrası ya da fazla miktarda kilo verme sonucu göğüslerin sarkması, içinin boşalarak derinin gevşekliği ile birlikte sönük bir hal alması kadının meme estetiği üzerine gölge düşürür. Meme dikleştirme işlemi tek başına veya meme büyütme ameliyatı ile birlikte uygulanabilir. Farklı kesiler kullanılarak yapılabilen meme dikleştirme işlemi için hekiminizin değerlendirmesi önem taşımaktadır.

 

Meme Büyütme

 

Meme büyütme estetiği Türkiye'de burun estetiğinden sonra en sık yapılan estetik ameliyattır. Meme gelişiminin yetersizliğinden kaynaklanan ruhsal sorunların çözümünde, gelişmiş ve halen gelişimini sürdüren silikon üretim teknolojisinin de katkısıyla, meme büyütme estetiği son derece güvenli, herkesin gönül rahatlığıyla düşünebileceği bir ameliyat haline gelmiştir. Meme büyütme ameliyatı, günümüzde en yüz güldürücü sonuçlar veren estetik ameliyatların başında gelmektedir. Bu nedenlerle, meme büyütme ameliyatı sayısı son yıllarda ülkemizde gittikçe artış göstermektedir.

 

Neden Göğüs Büyütme?

 

Gerek genetik, gerekse hormonal nedenlerden dolayı göğüsler yeteri büyüklüğe ulaşamayabilir. Zaman zaman tek taraflı gelişme geriliğine bağlı olarak meme estetiği bozulur, memelerin şekli ve büyüklüğü asimetrik de olabilir. Göğüs büyütme operasyonu, gelişim çağını tamamlamış, halen göğüs büyüklüğü yetersiz olan bayanlar için tercih edilir.

 

Kadınlık karakterinin simgesi olan göğüslerin vücut ölçülerine göre küçük görünmesi genç yaşlarda cinsel kimlik gelişimini etkiler. Ergenlik dönemini tamamlayıp, halen göğüsleri yeterli büyüklüğe erişememiş bayanlar, fiziki görünümündeki eksikliği, dolgulu sütyen kullanarak çözmeye çalışır. Meme büyütme operasyonu için kesin bir yaş sınırı olmamasına rağmen, hastanın fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamış olması önem taşımaktadır.

 
Gebelik Çatlakları

Deri Çatlaklan (Stria Distensae) Nedir?

 

Hızlı büyüme, gebelik ve hızlı şişmanlama sonrasında derinin altındaki tabakanın yırtılması sonucu gelişen ince çizgilerdir. Bu durum tıbbi bir problem yaratmayan, fakat kozmetik olarak rahatsız eden bir durumdur.

 

Deri çatlakları deri gerginliğinin fazla olduğu vücut bölgelerinde görülür. Bu alanlar hamile bayanların karın ve göğüsleri, ergenlik dönemindeki gençlerin kalça ve göğüsleri, vücut geliştirme yapanların omuzlarıdır ve aşırı kilolu kişilerde çeşitli bölgelerde görülebilir.

 

Deri Çatlakları Nasıl Görünür?

 

Deri çatlakları oluşmadan önce ilk olarak deri rengi pembeleşir ve bu aşamada genellikle kaşıntı vardır. Kısa sürede kırmızı mor bir çizgi halini alır (stria rubra). Zaman içinde bu çizgiler beyazlaşır ve daha az belirgin hal alır. Genellikle birkaç cm uzunluğunda 1-10 mm genişliğindedir.

 

Deri Çatlaklarının Tedavisi Mümkün Müdür?

 

Deri çatlakları genellikle kozmetik problem oluşturur. Çatlakların tedavisinde kullanılan ilaçlar derinin orta tabakası olan dermisde ki kollajeni uyarır ve elastin sentezini tetiklerler.

 

Deri çatlakları eğer rahatsız ediyorsa aşağıdaki tedaviler denenebilir;

 

Retinoid içeren kremler: Retinoidler A vitamini derivesidir. Bu kremler yara izlerinde de faydalı iken, deri yüzeyini düzeltir, ince çizgileri ortadan kaldırır, deri rengini düzenler, sarkmayı tedavi ederler. Genellikle 3-6 aylık tedavi gerekir. Eğer deride tahriş oluşturursa, tedavi kesilir. Tedavi esnasında güneşten korunmalıdır.

 

Kimyasal Peeling: Özellikle 15-20 konsantrasyonda trikloroasetik asit ile yapılan peeling derinin orta tabakasına kadar soyulma sağlar.

 

Pulsedye lazer tedavisi: Düşük dozda 585-nm flash lambalı dye lazer tedavisi ile çatlakların görünümünü azaltır. 4-6 hafta aralarla yapılan birkaç tedavi gereklidir.

 

Fraksiyonel lazerler: Son zamanlarda 3 seans uygulamadan sonra çatlaklarda belirgin iyileşmeye neden olduğu bildirilmektedir. Çatlaklar (stria) cilt ve cilt altı dokunun yırtığı yani bir çeşit izidir. İzler gibi çatlağında tam olarak bir tedavisi yoktur, ancak fraksiyonel lazer ile çatlakların belirginliği 5-6 seans süresinde azaltılabilir.

 

Cilt çatlaklarını düzeltmeye yardımcı olabilen, özellikle lazerlerle uygulanan çeşitli tedaviler olmakla birlikte, hiçbir tedavi cilt çatlaklarının tamamen kaybolarak normal cilt görünümüne dönmesini sağlayamamaktadır. Kırmızılığı azaltılarak, dokuyu düzelterek daha iyi görünmesi sağlanabilir.

 

Radyofrekans dalgalan: Son yıllarda çatlak tedavisinde başarılı olarak kullanılmaktadır.

 

İntensive pulse light (IPL): Yoğunlaştırılmış atımlı ışık yan etkileri minimal olduğundan kolaylıkla uygulanabilir. Yapılan IPL tedavisi yeni kollajen ve elastik fibril oluşumunu uyarır.

 

Çatlaklardan Nasıl Korunulabilir?

 

Çatlaklar için ilk önlem aşırı ve ani kilo değişimlerinden kaçınmaktır. Ani kilo alımı kadar, ani kilo vermek de çatlaklara neden olabileceğinden ani kilo değişimleri yaşanmamalıdır. Gebelik esnasında cilde masaj yapmak ve cildi yumuşak tutan kremler sürülmelidir. Bu amaçla pek çok kremler üretilmiş olmakla birlikte hiçbirisinin kesin olarak cilt çatlaklarının tamamını önlediği söylenemez. Gebelikte aşırı kilo aliminin engellenmesi, fiziksel aktivitelerin gereksiz derecede kısıtlanmaması gerekmektedir.

 
 
 
Pilates

Gebelikde Pilatesin Faydaları

 

* Hamilelikte gelişebilecek şeker hastalığından (gestasyonel diabet) korur veya tedavi eder

 

* Hamileliğini stressiz geçiren annelerin bebekleri yaşantılarında psikolojik yönden daha sağlam olmaktadır

 

* Hamilelikte egzersiz günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası olmalıdır. Egzersiz düzenli yapıldığı takdirde vücudu hamileliğin pek çok olumsuz etkilerinden korur 'Zihinsel ve psikolojik rahatlık sağlar 'Çocuğuna çok daha umutlu ve olumlu yaklaşır

 

* Kabızlık ve yorgunluk sorunlarını azaltır, varis ve ödem gibi dolaşım sorunlarının çözümüne yardımcıdır 'Enerjiyi arttırır

 

* Dengeyi koruyarak düşme riskini azaltır ve sizi buna hazırlar

 

* Gebelik boyunca kilo aliminizin kontrollü olmasını sağlar

 

* Hamilelik sırasında yapılan egzersiz; daha rahat doğum yapmanızı sağlar

 

* Hamileliğin getirdiği sırt ve bel ağrılarına maruz kalmanızı engeller

 

* Doğum sonrası alınan istenmeyen kiloların daha çabuk verilmesine zemin oluşturur

 

* Güçlü ve daha düzgün bir postür sağlar

 

* Gerilmiş ve sarkmış sırt, karın ve boyun kaslarının yeniden elastikiyet kazanmasını sağlar

 

* Kısalmış bel ve göğüs kaslarını gerdirir

 

* Diz, kalça, pelvik ve omuz eklemlerindeki gerginliği azaltır

 

* Göğüs kaslarını güçlendirerek memeleri destekler

 

* Duruş şeklini düzeftir, akciğer kapasitesini arttırır. Tek bir solumada vücudunuza daha çok hava girer

 

* Hamilelikte oluşabilecek bel ağrısı, kabızlık, bacaklarda şişlik (lenfatik ve venöz dolaşımı arttırarak) problemlerim en aza indirir


Kimler Hamilelikte Egzersiz ve Pilates Yapamaz
 
* Erken doğum riski taşıyanlar
 
* Daha önceden 2 den fazla düşük öyküsü bulunanlar
 
* Servikal yetmezliği olanlar
 
* Vaiinal kanaması olanlar
 
* Erken membran rüptürü olanlar
 
* Hipertansiyonu olanlar (doktordan görüş alınmalı)
 
* Hamilelerde Spor Sırasında Hedef Kalp Atım Hızı
 
Yaş Nabız
 
20 140-155
20-39 135-150
30-39 130-145
40 125-140
İnfertilite (Kısırlık)

İnsan yaşamı fertilizasyonla başlar. Tek hücreli zigottan çok hücreli organizmanın gelişimi, mükemmel bir şekilde programlanmış bir dizi olayın sonucudur. Bu süreçte oluşabilecek herhangi bir aksama, infertiliteye yol açar. İnfertilite fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik etkileri olan önemli bir sağlık sorunudur ve etkilenen çiftler tarafından yetersizlik ve başarısızlık olarak algılanır. Üreme çağındaki çiftlerin yaklaşık %10-15 ‘ni etkileyen bir problem olduğu bilinmektedir.

Çocuk sahibi olma arzusu ile bir tedavi merkezine başvuran çiftlerde infertiliteye sebep olan faktörlerin belirlenmesi ve buna yönelik tedavinin düzenlenmesi algoritm şeklinde planlanmalıdır. Bu algoritm (akış şeması) kişinin kendisine özeldir. Ancak bazı genel işlemler değişen sırayla takip edilir. Doğru yönetim, zaman kaybını önleyeceği gibi çiftlerin yaşaması muhtemel psikolojik sorunları da büyük ölçüde engelleyecektir. Etkili bir korunma yöntemi kullanılmamasına ve düzenli cinsel ilişki varlığına rağmen, bir yıl süre içerisinde gebelik elde edilemeyen çiftler infertilite yönünden değerlendirmeye başlanmalıdır, ancak kadın yaşının 35 ve üzerinde olması, şüpheli uterin veya tubal hastalıklar, endometriozis, partnerin subfertil olması daha erken araştırma ve tedavi gerektiren durumlardır.

İnfertil çiftin değerlendirilmesi, detaylı bir şekilde gerçekleştirilecek olan ilk görüşme ile başlamaktadır. Bu değerlendirmenin eşlerin her ikisi ile birlikte yapılması çok önemlidir.

Temel İnfertilite Faktörlerinin Araştırılması

Ovulatuvar Faktör

Yumurtlama bozukluklarını saptamada kullanılan yöntemlerdir.

Kullanılan Metotlar:

· Bazal vücut sıcaklığı
· Luteal Faz serum progesteron ölçümü (21.gün)
· Endometrial biopsi
· Seri transvaginal ultrasonografi: Gelişmekte olan folikül sayısı ve büyüklüğü saptanır. Ovulation yumurtlama tespiti yapılabilir.
· Servikal faktör yumurtlama döneminde servikal mukusun miktarı artar, şeffaflaşır, uzama özelliği artar kuruduğunda eğreltiotu manzarası oluşur.

Uterin Faktör


Rahimdeki anatomik ve fonksiyonel  anomaliler göz önünde bulundurulmalıdır. 

Kullanılan Metotlar:

· Histerosalpingografi (rahim filmi )
· Ultrasonografi
· Histeroskopi, uterus boşluğunun değerlendirilmesi ve anomalilerin tanısında kullanılan en kesin yöntemdir.

Tubal Faktör


· HSG ( histerosalpingografi), yumurtalık kanallarının değerlendirilmesinde önem taşır, laparoskopi gibi invaziv bir girişimden önce yapılması gerekli bir işlemdir.

· Laparoskopi, pelvik yapıların doğrudan gözlenmesine olanak tanıdığından fertiliteyi etkileyen adezyon (yapışıklık) ve endometriozisin tanısında kullanılan mevcut tek yöntemdir.

İnfertilite tedavisinde ince detaylar başarı şansını etkileyebilmektedir. Detayların bilinmesi, en uygun tedavinin planlanmasını sağlayacak ve başarı şansı bu oranda yüksek olacaktır.

Erkek İnfertilitesi

İnfertil çiftlerin yaklaşık yarısında erkek faktörü söz konusu olmaktadır. Son yıllarda erkek faktörünün kısırlık tedavi eden kliniklerde daha çok görüldüğüne dair görüşler vardır. Bu nedenle tedavi için başvuran çiftlerde öncelikle semen analizi yapılması yararlıdır ve laboratuvar incelemesinin ilk adımıdır. Meni örneği, 3 günlük cinsel perhiz sonrasında temiz bir kaba, dışarı kaçırmadan ve tercihan mastürbasyon yöntemi ile alınmalıdır. Örneklerin 2 saat içinde incelenmesi gerekir.2-3 haftalık aralıklarla en az 2 semen örneği ve birbirini destekleyen örnekleri baz almak en doğru yöntem olacaktır.

Semen analizinde sperm sayısı, hareketliliği ve morfolojisi incelenir Bunların yanında spermin ovumu dölleyebilme yeteneği yani fonksiyonu önemlidir Bu Kruger’in strick kriterlerinin değerlendirilmesine dayanır. Spermin morfolojisinin iyi olması fonksiyonunun iyi olması anlamındadır. İyi morfoloji gebelik ve canlı doğum şansını artırır.

Histereskopi

Histeroskopi rahim ağzı ve rahim boşluğunun vajinal yoldan rahim içerisine optik bir cihaz yerleştirilerek izlenmesidir. Oluşturulan distansiyon ile rahim içi boşlukta görüntü alan kameralar sayesinde patolojiler görsel olarak tanınabilmektedir. Bu işlem yapılırken kullanılan alet veya aletlere histeroskop denir.

 

 

Histeroskopi Tipleri

 

'Ofis histeroskopi 'Operatif histeroskopi 'Rezektoskop

 

Ofis Histeroskopi

 

Ofis histeroskopi, ayaktan muayene ortamında yapılabilen, minimal rahatsızlığa yol açan, hastanede gözleme gerek duyulmayan, maliyeti düşük, genel anestezi ihtiyacı olmayan teşhisin hemen konulabildiği, güvenli ve etkin bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Jinekoloji pratiğinde yeterince yaygınlaşmamış olmasının iki nedeni aletin çok pahallı olması ve eğitim eksikliğidir.

 

Ofis histeroskopinin kullanım alanları:

 

Üreme sağlığı ile ilgili endikasyonlar, Septat uterus, İntrauterin adezyon, Submukoz myom, Tubal sterilizasyon, Tubal kanulasyon, Tekrarlayan i m plantasyon başarısızlığı, Tekrarlayan gebelik kaybı

 

Anormal uterin kanama ile ilgili endikasyonlar:

Endometrial polip, Endometrial hiperplazi/karsinom, Atrofik endometrium/ endometrit, lntrauterin yabancı cisim, Submukoz myom

 

Anormal uterin kanamanın değerlendirilmesinde ofis histeroskopinin tanı gücü tüm indirek görüntüleme yöntemlerinden daha fazladır.

 

  

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Evli çiftlerin istedikleri zaman, istedikleri kadar çocuk sahibi olmaları , istemedikleri zaman da gebeliklerin önlenmesi,aile planlamasının tanımı ve amacıdır.bu amaçla çeşitli doğum kontrol yöntemleri kullanılmaktadır.bu yöntemlerin arasından kendinize en uygun olanı seçmeye çalışınız.en doğru tercih en kolay uygulayabildiğiniz ve yeterli sonuç alabileceğiniz yöntemlerdir.

Doğal Kontrasepsiyon Yöntemleri

 

Bu yöntem cinsel ilişkiden kaçınma ile istenmeyen gebelikleri önlemeyi içerir. Bu yöntemlerin güvenilirliği için adetlerin düzenli olması gerekir.

 

Doğurganlık günlerinin belirlenmesi

 

En kısa adet dönem 28gün en uzun adet dönemi 30 gün olan bir kadında gebe kalma olasılığının en yüksek olduğu dönem, adetin 10. ve 19. günleri arasıdır. Bu yöntem kadının hormonal dengesindeki değişikliklere bağlı olarak ortaya çıkan vücut ısısı artışı, akıntı miktar ve şeklindeki artış yumurtlama esnasında kadının ağrı duyması, adet düzeni belirli bir süre izlendikten sonra yumurtlama günün tahmin edilmesi ile spermin dölleme yeteneğini koruma süresi de göz önüne alınarak cinsel ilişkiye ara vermek ya da ek bir korunma yöntemi uygulamak şeklindedir.  Bu dönemlerde cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Bu yöntemin başarısızlık oranı oldukça yüksektir. Olağan çiftlerde başarısızlık  %20’lere kadar çıkmaktadır.

 

Geri çekme

 

Dünyada en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemi geri çekme yöntemidir. Özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde, ilk tercih edilen yöntemdir. Dünya nüfusunun büyük çoğunluğu bu tür ülkelerde bulunduğundan, kaçınılmaz olarak dünyada da en çok kullanılan gebelikten korunma yöntemidir. Gerçekten de  geri çekme yöntemi tüm doğum kontrol yöntemleri arasında en başarısız olanıdır.  

 

Emzirme

 

Emzirme, önceden saptanamayan bir süre ile yumurtalık fonksiyonlarının durmasına sebep   olur. Bu sürenin uzunluğu emzirmenin sıklığı ve süresi tarafından belirlenir. Gebelikten sonra ortaya çıkan ve emzirme ile devam eden süt yapımı, beyinde yumurtlama için gerekli olan hormonların yapımını engeller.Bu olayın mekanizması tam olarak bilinmemektedir.aynı şekilde doğum yapmadığı halde göğüslerinden süt gelen kadınların bir kısmında da yumurtlama olmamakta, hatta bu kadınlar adet görmemektedirler.

 

Emzirmenin gebelikten ne kadar süreyle koruyacağının önceden tespit edilmesi güçtür. Ancak ek gıdalara geçildiği andan itibaren koruyuculuk azalır. Ancak emzirirken adet görülmeyen dönemlerde koruyuculuk %88 ile %98 arasında değişir.

 

Bariyer Kontraseptif Yöntemler

 

·Prezervatif

 

·Diyafram;

 

Kep şeklindedir ve spermleri öldürücü krem ya da jel içerebilir, bir defadan fazla kullanılabilir. Kadın rahim ağzına yerleştirilir, spermlerin uterusa girmesini engeller.

 

Spermisit kremler;

 

İlişki öncesi vagina içine sıkılarak kullanılır. Spermleri öldürücü etkisi vardır.

 

Hormon Kontrasetif Yöntemler

 

Doğum Kontrol Hapları;

 

Doğu kontrol hapı etkinliği çok yüksek bir yöntemdir. Tüm yöntemlere bakıldığında en etkili geri dönebilen korunma yöntemi haplardır. Usulüne uygun kullanıldığında oral kontraseptiflerin koruyuculuğu %99.96’dır. başarısızlık şansı yani hap kullanımına rağmen hamilelik oluşması 1000 de birden daha az görülen bir durumdur. Yeni yapılan çalışmalar düşük doz hapların uzun süreler güvenle kullanılabileceğini ortaya koymuştur. Bu nedenle yeni kuşak düşük dozlarda östrojen içeren oral kontraseptifler menopoza kadar kullanılabilir. Oral kontraseptif ile korunan bir kadın çocuk sahibi olmaya karar verene kadar hiç ara vermeden kullanmaya devam edebilir. Kadınların pek çoğu hap almayı zaman zaman  unutmaktadır. Bu durumda hapın koruyuculuğu azalabilmekte ve istenmeyen gebelikler görülebilmektedir. Eğer doğum kontrol hapınızı almayı unuttuğunuzu fark ederseniz unuttuğunuz hap sayısı ve döneme göre ek önlemler alarak istenmeyen gebeliklerin önüne geçebilirsiniz.

 

·Deri Altı İmplant (Hormonlu Çubuklar); uzun süreli etkiye sahip hormonal bir korunma yöntemidir. Uzun yıllar kontraseptif etkiye neden olabilen yavaş salınımlı progestajen içerir. İmplant çıkarıldığında etki ortadan kalkar. Adetin ilk günü lokal anestezi ile kolun iç kısmına yerleştirilir.

 

Rahim İçi Araç (RİA,SPİRAL)

 

Rahim içi araç geri dönebilir doğum kontrolü sağlayan ve ana yapısı kıvrılabilir polietilen olan küçük bir araçtır. Yapısı T harfine benzer. Polietilen gövde üzerine bakır tel sarılıdır. Bu bakır zaman içinde yavaş yavaş alınarak salınarak RİA nın etki mekanizmalarından birini oluşturur. Bir de hormon salgılayan türleri vardır. Bakırlı olanların 3yıl ile 8 yıl arasında değişen kullanım süreleri birlikte yapılan çalışmalar hemen hepsinin 10 yıl süreyle sorunsuz kullanılabileceğini göstermiştir. Hormon salgılayanlarında ömrü 5 yıl kadardır.

 

En iyi ya da en uygun doğum kontrol yöntemi nedir sorusunun cevabı kolay olmayan bir sorudur. Çünkü her yöntem her kişiye uygun olmayabilir. Doğum kontrol yöntemi seçiminde kişinin yaşı, doğum yapıp yapmadığı, adet düzeni, alışkanlıkları, cinsel yaşantısı gibi pek çok faktör rol oynar. Bu nedenle ‘ sizce en uygun doğum kontrol yöntemi nedir?’ sorusu yanlış bir sorudur. Doğru soru ‘ benim için en uygun doğum kontrol yöntemi nedir?’olmalıdır. bu soruya en doğru ve gerçekçi yanıtı ise ancak eşiniz,doktorunuz ve siz bir araya gelerek bulabilirsiniz.  

 

GERİ DÖNÜŞÜMÜ OLMAYAN YÖNTEMLER              

 

Eğer bir daha çocuk sahibi olmak istemiyorsanız eşiniz ve doktorunuzla beraber karar vererek tüplerinizi bağlatabilirsiniz veya eşiniz vazektomi yaptırabilir. Fakat unutmamanız gereken nokta bu yöntemlerin geri dönüşümsüz olduğudur. Tüp ligasyonu kadının tüpleri sperm ve yumurtayı içinden geçiremez duruma getirilir. Genellikle 30 yaş üstünde ve istediğiniz çocuk sayısını tamamlamış iseniz önerilmektedir. Uygulama zamanı sezaryen ameliyatı sırasında yada normal doğumu izleyen 5 gün içinde  veya doğumdan 40 gün sonra istediğiniz  bir zamanda laparoskopiveya minilaparatomi denilen küçük bir kesi ile yapılır. Vazektomi   döllenmeyi yapan erkek tohum hücrelerinin geçtiği kanalların bağlanıp kesilmesidir. İşlem çok basittir 5-10 dakika  sürer. işlem yapıldıktan sonra hemen eve veya işyerine dönülebilir. Cinsellik ve ereksiyonu olumsuz yönde etkilemez.