Smear (Pap-Smear) Nedir?

Smear testi, rahim ağzını (serviks) değerlendirmek ve hem enfeksiyonlar hem de displazi veya servikal intraepitelyal neoplazi (CİN) gibi kanser öncüsü durumlar açısından kontrol etmek için kadınlara yapılan özel bir rahim ağzı tarama testidir.

Bu yöntem ile kanser öncesi hücresel değişikliklerin erken teşhisi ve tedavisi sonucu özellikle bunun yaygın olarak uygulandığı gelişmiş ülkelerde rahim ağzı kanseri görülme sıklığı %70 kadar azalmıştır.

Kimlere Hangi Sıklıkla Uygulanır?

Smear testi cinsel yönden aktif tüm kadınların yılda bir kez yaptırması gereken bir testtir. Herpes simpleks Tip2, HPV, CİN veya invazif kanser nedeni ile tedavi edilmiş kadınlarda 6-12 ayda veya gerektiğinde daha sık tekrar edilmelidir.

Hiç cinsel birliktelik yaşamamış kadınlarda rahim ağzı anormalliklerinin gelişme riski düşüktür.

Menopozdaki kadınlarda smear testi alınması doğurganlık yaşındaki kadınlara göre farklılık göstermektedir. Menopozda azalan östrojene bağlı olarak rahimağzı kanserlerinin en sık olduğu transformasyon zonu olarak isimlendirilen rahim ağzındaki bölge rahim kanalına doğru çekilmektedir. Bu sebeple, menopozdaki kadınlardan, rahim kanalının içine giren özel smear fırçaları kullanılarak sürüntü almak gerekmektedir.

Hamilelerde gerektiği zaman, özellikle ilk 3 ayda, smear testinin alınması sakıncalı ve riskli değildir. Fakat ideali smear testinin gebe kalmadan evvel alınması ve varsa risklerin ortadan kaldırılıp sonra gebe kalınmasıdır.

Nasıl alınır?

Smear alma işlemi son derece basit ve ağrısız bir işlemdir. Muayenede vajinal spekulum takılarak yumuşak bir fırça ya da özel bir spatula yardımı ile rahim ağzı bölgesinden salgı alınması işlemidir. Sürüntü materyali olan salgı, lam denilen ince bir cam üzerine yayılıp, alınan hücrelerin lam üzerine yapışması için alkol dolu bir kap içine konur veya üzerine yapıştırma özelliği olan bir sprey sıkılır. Fiksasyon denilen bu işlem yapıldıktan sonra cam preparat özel saklama kutusuna konularak patalojiye gönderilir.

Ne zaman Yapılmalıdır?


Eğer mümkünse smear testi, adet bitiminden sonraki 3-10 günler arası alınmalıdır. Testten 3 gün öncesinden itibaren  vajinal duş ya da herhangi bir vajinal uygulama (fitil,ilaç) yapılmamış ve cinsel ilişkiye girilmemiş olması tercih edilmektedir.