Premenstrual Sendromu (Adet Öncesi Sendrom)
Adet döngüsü esnasında beyinde, yumurtalıklarda ve rahim iç tabakasında farklı olaylar meydana gelir. Beyinden salgılanan hormonların yumurtalıklardan birini uyarmasıyla başlayan süreç, uyarılan yumurtalıktan döllenmeye hazır bir yumurta hücresinin serbestleşmesi ne neden olur, bu esnada rahim iç tabakası da kendini muhtemel bir gebeliğe hazırlar. Döllenme gerçekleşmediğinde serbestleşen yumurta hücresinin ömrü biter ve gebelik için hazırlanmış rahim iç tabakasının adet kanamasıyla dışarı atılmasını takiben yeni bir adet döngüsü başlar. Adet kanamasının amacı her adet dönaüsünde oluşabilecek muhtemel bir gebeliğin yerleşebilmesi ve uygun şartlarda gelişebilmesi için rahim iç tabakasının tazelenmesi" olarak değerlendirilebilir.
 
Premenstrual (adet öncesi) Sendrom;

Bulgu ve Belirtiler
 
Sıvı toplanması nedeniyle kilo artışı, Karında gerainlik, şişkinlik, Memelerde nassasiyet, Gerilim veya endişe, Kederli ruh hali, Ağlama nöbetleri, Ruh halinde değişkenlik ve sinirlilik ya da öfke, iştahta değişiklik ve yeme isteği, Eklem veya kas ağrısı, Baş ağrısı, Yorgunluk
 
Bu bulgu ve belirtiler ciddi bir biçimde hayatınıza ve günlük faaliyetlerinize etki ediyorsa, mutlaka doktorunuza görünün.
 
Adet gören kadınların tahminen yüzde 70 ile 90 kadarında adet öncesi sendrom (premenstrual sendrom) bulunmaktadır.
 
Nedenleri;

Hormonlardaki dönemsel değişiklikler, Depresyon, Yetersiz miktardaki seratonin düzeyleri, PMS’nin yorgunluk, yeme isteği ve uyku problemleri gibi diğer belirtilerine katkıda bulunabilir, Vitamin ve minerallerin yetersiz alınması, Aşırı tuz kullanımı, Ruh halinde ve enerji düzeyinizde bozukluklara neden olabilen alkol ve kafeinli içecekler tüketmek.
 
Öneriler;
 
Daha az, daha sık öğünlerle beslenin

Tuz ve tuzlu gıdaları kısıtlayın

Meyve, sebze ve taneli hububat gibi karmaşık karbonhidratlar açısından zengin gıdaları tercih edin
 
Kalsiyumdan zengin gıdaları tercih edin 'Kafeinden sakının 'Alkolden sakının
 
Egzersiz (hızlı yürüme, bisiklete binme, yüzme veya aerobik gibi) yapın 'Stresi azaltın 'Bol bol uyuyun
 
Kas gevşetme teknikleri veya derin nefes alma egzersizleri uygulayın 'Hafiflemeyen ağrılarda bir kadın doğum uzmanıyla görüşmeniz tavsiye edilir