Gebelik Öncesi

· Öncelikle doktorunuzdan randevu alıp muayene olun. Pap smear testini yaptırarak sağlıklı yumurtlamanızın olup olmadığını takip ettirin.

· Doktorunuzun belirleyeceği gebelik öncesi kan testlerinizi yaptırın.

· Sigara kullanıyorsanız hemen bırakın, yapılan çalışmalarda sigaranın gebe kalma ihtimalini ciddi bir şekilde azalttığı belirlenmiştir.

· Kilonuzu kontrol edin, gerekirse diyetisyenden yardım alın.

· Yüksek miktarda alınan kafein kadınların yumurtalıklarını olumsuz etkilemektedir. Mümkünse çay, kahveyi azaltın vazgeçemiyorsanız kafeinsiz kahve ve açık çayı tercih edin.

· Eşinizin sperm kalitesi için bu dönemde ağır ve yorucu işlerden uzak durmasını, alkol, sigara kullanmamasını, stresten uzak durmasını sağlayın.

· Şeker hastalığı, guatr, tansiyon ve benzeri sistemik hastalıklarınız varsa ilgili doktorlarla görüşüp bu hastalıkları kontrol altına alın.

· Doktorunuza da danışarak hemen 400 mcgr folik asite başlayın ve beslenmenize dikkat edin.

· Bir takvim üzerine adet günlerinizi işaretleyerek adetinizin ne zaman başladığını, kaç gün sürdüğünü not edin. Gerektiğinde doktorunuzda bilmek isteyecektir.

· Moralinizi yüksek tutarak hafif egzersizler yapabilirsiniz, uyku düzeninize dikkat edin.

 

Gebe Kalmadan Önce Yapılması Gereken Testler

Kan grubu tayini,detaylı bir jinekolojik muayene,hemogram,tam idrar testi,smear testi,torchların bakılması,troid ve guatr testleri, daha önce tekrarlayan düşükler olmuşsa genetik araştırma,kan basıncı-tansiyon takibi.

 

Sigarayı bırakmanın önemi?

 

· Kendinizi daha dinamik hissedersiniz.

 

· Bebeğinize gidecek besin ve oksijen miktarı artacağı için bebeğinizin akciğer gelişimi daha hızlı olur. Anne karnında kilo alımı duraksamaz, büyüme ve gelişme geriliği olma ihtimali azalır.

 

· Erken doğum riski azalır.

 

· Emzirirken az da olsa nikotinin bebeğinize geçmesini önlemiş olursunuz.

 

· En önemlisi gebelik vesilesiyle sigarayı bırakmış olursunuz.