Epidural Anestezi (Ağrısız Doğum)

Epidural anestezi, hem normal doğumda hem de sezaryen ile doğumda kullanılan, tehlikesi yok denilecek kadar az olan mutlaka bir anestezist tarafından uygulanması gereken bir anestezi şeklidir.

İnce bir katater omurilik ile omuriliğin en dışındaki zar arasına yerleştirilir. Bu işlemden önce o bölge uyuşturulduğu için epidural kataterin takılışı esnasında ağrı duymazsınız. Daha sonra bu kataterden içeriye anestezik madde verilerek belden aşağı bölgenizde ağrı duymamanız sağlanır. Bacaklarınızı haraket ettirebilirsiniz, rahim kasılmalarınızı elinizle farkedebiirsiniz ancak ağrı duymazsınız. Doğum anı geldiğinde, ağrılarınızın dorukta olduğu anda doktorunuz ıkınmanızı söyleyerek size rahat bir doğum olanağı sağlar.

Sonuçta sizin seçtiğiniz bir uygulamadır. Katater doğumdan birkaç saat sonra çıkarılabilir.

En sık görülen yan etkileri tansiyon düşüklüğü, baş ağrısı olabilir, bunlar çözülebilir sorunlardır. Doğum sırasında ağrıları hissetmediğiniz için çok güçlü ıkınamayabilirsiniz bu da doğumun 2. Evresini uzatabilir bu yüzden doktorunuzun komutları ile size yardımcı olması gerekir. Yani başın doğması biraz daha uzun zaman alabilir.