Doğum Sonu Kilolar

Annelik; dünyanın en güzel duygusu ve en önemli sevinç kaynağıdır. Bu nedenle bu özel durumun şartlarını kabul etmeli, getirdiği heyecan, bedenini beğenmeme, yetersizlik hissi gibi problemleri büyütmemelisiniz. Doğum sonrası sizi rahatsız edebilecek en önemli problem fazla kilolarınız olabilir. Ancak lohusalık döneminizde kilo verme konusunda acele etmemelisiniz. Kilo verme sürecinin sabır istediğini unutmamalısınız. Doğum sonrası yeteri kadar sütünüz oluyor ve mama desteksiz bebeğinizin sağlıklı büyümesini sağlayabiliyorsanız çok daha rahat kilo verebilirsiniz.

 

Bebeğinizi sık sık emzirin, emzirmenin kalori yakımın da etkin olduğunu unutmayın. Doğum sonrası emzirme döneminde beslenme düzeniniz önemlidir, özellikle emzirme esnasında bol bol su için, 1-2 fincan yeşil çay tüketin.2-3 saatte bir emzirmeye çalışın, böylece süt üretimini uyarmış olursunuz. Gece emzirmeleri süt üretimini uyardığından çok önemlidir. Bebeğiniz her istediğinde emzirirseniz süt yapımınız artar ve daha çabuk forma girersiniz. Bebeğiniz uyuyorsa 3 saati geçmeyecek şekilde sütünüzü sağabilirsiniz. Her gün açık hava da orta tempoda en az yarım saat yürümeniz faydalıdır. Sabah uyandıktan sonra 1 saat içinde kahvaltı yapın ki vücudunuz enerji harcamaya, yağ yakmaya başlasın. Uzun süre aç kalmak, düzensiz ve yetersiz beslenmek kilo almaya zemin hazırlar. Bebeğinizle ilgilenmekten kahvaltıya vaktiniz olmuyorsa 1 su bardağı süt içerek veya 1 avuç ceviz, badem, kuru kayısı, kuru üzüm karışımı yiyerek metabolizmanızı harekete geçirebilirsiniz. 2-3 saat arayla günde 6-8 öğün olacak şekilde beslenmelisiniz. 4 saatten uzun süre açlık dönemi süt üretimini engellediği gibi sizin de kilo kaybetmenizi engeller.

 

Ana öğünlerde zeytinyağlı bol salata yemeniz tok kalmanızı sağladığı gibi sütünüzü bitkisel steroller yönünden zenginleştirerek bebeğinizin kabız kalmasını önler. Ana öğünlerde her grup ana besin tüketilmelidir: et grubu, ekmek grubu, süt grubu, meyve grubu. Her gün 1 avuç içi işlem görmemiş kuru yemiş tüketilmeli, çok yoğun ve stresli olduğunuzda, sütünüzün azaldığını hissettiğinizde de malt içecekleri tüketmelisiniz. Omega-3 ve omega-9 kullanın, omega-3-9'un kan kolesterolü üzerindeki olumlu etkileri, beyin fonksiyonları ve bağışıklık sistemi üzerinde önemli etkilerinin yanı sıra, metabolizmanın düzgün çalışması konusunda da etkisi vardır.